Rady rodičům – Pediatrie Rakovník

Rady rodičům

Rady rodičům

Na první vycházku s miminkem v letních měsících můžete od cca 5. – 7. dne věku (záleží na zralosti a hmotnosti dítěte). Procházku si naplánujte v dopoledních nebo odpoledních hodinách, v době kolem oběda slunce nejvíce pálí a miminko se může v kočárku přehřívat. Pozor také na stínění miminka v kočárku před sluníčkem – pokud přes boudičku přehodíte plenu, stoupne teplota uvnitř kočárku jako ve skleníku, používejte raději slunečník nebo sluneční clonu, které nebrání proudění vzduchu do korbičky. Kůži miminka minimálně do 1 roku věku nevystavujte slunci. Do 6 měsíců věku není vhodné mazat miminko opalovacím krémem – kůže je příliš jemná a povrch kůže je u miminka poměrově větší než u dospělého, proto dochází ve větší míře ke vstřebávání škodlivin přes kůži. Vycházky v zimě jsou možné od cca 7. – 10. dne věku. Vycházku vynechte, je-li venkovní teplota nižší než -6°C, je-li silný déšť či silný vítr. Miminko oblékáme dle jednoduché pomůcky „oblékneme o jednu vrstvu oblečení víc než máme sami“. Známkou přehřátí miminka jsou potničky, známkou prochlazení neklid, pláč, chladné ruce a nos, dalším příznakem může být i škytavka (stejně jako po překrmení miminka).

Pupeční pahýl novorozence je důležité udržovat v suchu a čistotě, aby se nezanítil. Pahýl ošetřujte 60% lihem (zakoupeným v lékárně) pomocí vatové štětičky nebo vatového tampónu. Vhodné je používat plenky s výřezem pro pupík, aby se pahýl zbytečně nemačkal a nedráždil. Trvá přibližně 2 týdny než pahýl zaschne a odpadne a zůstane pupeční jizvička – pupík.

Nejideálnější stravou pro miminko je mateřské mléko. Optimální je výlučné kojení do 6 měsíců věku, poté pokračování v kojení (spolu s odpovídající komplementární výživou – příkrmy) dle potřeb dítěte do 2 let i déle. Matka by při správné technice kojení měla kojit bez omezování délky a frekvence. Zdravé a podle potřeby kojené dítě nepotřebuje po dobu výlučného kojení žádné další tekutiny, potraviny, potravinové doplňky ani jiné mléko navíc, s výjimkou vitaminu D a lékařsky indikovaných případů. Není vhodné používat láhve ani dudlíky (pokud už používáte dudlík, vhodnější je ortodontický tvar dudlíku s plochou savičkou). Pokud maminka z nějakého důvodu kojit nemůže, nahrazujeme kojení umělým kojeneckým mlékem. Více na www.mamila.sk/cz a www.kojeni.cz

S příkrmy začínáme u dětí na umělé kojenecké formuli od 4. měsíce věku, u kojených dětí je možné začít až v 6 měsících. Začínat byste měli zeleninou, postupně přidávejte maso, nejlépe to s vysokým obsahem železa (nejvhodnější je maso v tomto pořadí: libové hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, králičí, libové vepřové, jehněčí), a také ryby. Doporučuje se 1x týdně nahradit maso vaječným žloutkem. Neoddalujte ani kontakt s lepkem ve formě obilnin (měl by být zařazen v době imunologického okna – 4. – 7. měsíc věku dítěte). Pestrost stravy doplňujte pravidelnými dávkami různého ovoce. Doporučuje se také neodkládat ani potenciálně alergenní potraviny (např. rajče, celer, jahody). Nové druhy potravin zavádějte do stravy dítěte postupně. Zařaďte vždy jeden druh a počkejte 2-3 dny, zda se neprojeví příznaky potravinové alergie (např. kopřivka). Jestliže ne, přidejte další potravinu. Příkrmy minimálně do 1 roku věku nedoslazujte, nedosolujte ani nepoužívejte koření. Snažte se omezit konzumaci jednoduchých cukrů (sladkostí – pacholíčky, tvaroháčky, slazené přesnídávky, sušenky, čokolády, sladké pečivo apod.) a vybírejte potraviny s vhodnou skladbou tuků, s převahou rostlinných olejů. Do 2 let věku nepodávejte dítěti nízkotučné potraviny. Vhodné nápoje kromě mléka jsou voda, ev. kojenecký čaj, nepodávejte dětem slazené nápoje. Více o správné výživě v těhotenství, stravě kojící matky a stravě kojenců a batolat na www.1000dni.cz.

Manipulace s novorozencem a malým kojencem: důležitá je šetrná manipulace. Zásadní je při nošení podpírat miminku hlavičku a páteř udržovat ve tvaru písmene C – aby miminko nezaklánělo hlavičku dozadu. Už od narození miminko několikrát za den pokládáme do polohy na bříšku (např. při každém přebalení), ale pouze za vašeho přímého dohledu. V poloze na bříšku také dbáme na střídání stran, kam je otočená hlavička. Při neklidu dítěte není vhodné natřásání, ale naopak pomalé zklidnění. Polohu v polosedu (autosedačka, různá lehátka pro miminka) zkrátíme na co nejkratší dobu (např. pouze na jízdu autem, při jízdě autem je jiná poloha než v autosedačce vhodné pro novorozence vyloučená). Ze stejného důvodu nedoporučujeme koupací kyblíky. Lehátko pro miminko používáme při krmení příkrmy (od 4. – 6. měsíce) pouze po dobu jídla. Jinak kojence přes den k žádnému lehátku neuvazujeme, je lepší mu nechat volný pohyb, při kterém nejlépe podporujete vývoj motoriky svého dítěte. Plno dalších informací ohledně manipulace s miminkem naleznete na www.evakiedronova.cz.

Miminko ukládejte do postýlky po odříhnutí, doporučená poloha je na zádech bez polštářku pod hlavičkou, nikdy nenecháváme miminko spát na bříšku. Spaní v poloze na bříšku spolu s kouřením v domácnosti je dávána do souvislosti s náhlým úmrtím kojenců. Opět střídáme natočení hlavičky doleva a doprava, jako prevence predilekce hlavičky na jednu stranu. Je vhodné, aby v postýlce kromě miminka a zavinovačky, ve které je zabalené (nebo spacího pytlíku), nebylo nic dalšího (odstraňte všechny plyšáčky, polštářky, měkké mantinely, volné deky, přikrývky apod.). Všem rodičům doporučujeme pořídit (nebo zapůjčit) hlídací podložku pod matraci monitorující dechovou aktivitu miminka, stojí okolo 3000 Kč (Nanny, Babysense), monitor se dá zapůjčit i v rakovnické porodnici.

Minimálně během prvních 12-18 měsíců života je nutné dodávat vitamin D (nejlépe Vigantol) – dávejte 1 kapku 1x denně. V dalším období života doporučujeme dodávat vitamin D vždy v zimních měsících.

Od prořezání prvních zoubků (ihned jak se prořízne první malá část zoubku) je nutné čistit zoubky zubním kartáčkem s malou, hustě osázenou hlavičkou nebo jednosvazkovým kartáčkem. Nepoužívejte k čištění tzv. prsťáček, otírání plenou, vatové tyčinky apod. Čistěte ráno a večer (nejlépe po posledním večerním jídle / mléku), ideálně i před delším odpoledním spánkem. Zoubky čistíme ze všech stran malými krouživými pohyby, hlavně v linii zubu těsně u dásně. Zubní pastu můžete používat od prvního čištění (vždy vybírejte pastu vhodnou pro daný věk dítěte – dětské pasty by měly obsahovat do 1000 ppm fluoridových iontů, také můžete sáhnout po pastách s hydroxyapatitem, „tekutým vápníkem“ nebo kalcium glycerolfosfátem, info o složení a koncentraci najdete na obalu), kartáček pastou jen umažte (cca zrnko rýže). Ale můžete zoubky čistit také bez pasty. V noci nepodávejte slazené nápoje. Mateřské mléko nemá tolik kazutvorný potenciál jako sladké šťávy nebo umělé mléko. Pokud chcete u většího dítěte kojení v noci omezit, nepřecházejte na umělé mléko – je to zbytečný příjem cukru v noci, kdy se zuby kazí kvůli snížené tvorbě slin snadněji, alternativou je voda. První návštěvu zubaře plánujte kolem 1. roku.

K mytí miminka postačí voda, zvláčňující mycí prostředky používáme na znečištěná místa pod plenkou. Je-li pokožka podrážděná, vykoupejte pouze v čisté vodě bez použití mycích prostředků. Teplota vody by měla odpovídat teplotě lidského těla, tedy kolem 37°C, postupně můžete vodu dávat chladnější a miminko otužovat. Do vany miminku (ani většímu dítěti) nedávejte gumové pískací hračky, ve kterých zůstává voda a rády se zde tvoří plísně. Novorozence není vhodné koupat v koupacím kyblíku – jde o zbytečné předčasné posazování.

Chlapcům již od narození můžete začít jemně uvolňovat předkožku, předkožka je většinou jen slepená. Je potřeba jemného tahu, neužívejte velké síly, předkožku můžete poranit.

U dívek je od narození důležité řádné mytí genitálu, okraje stydkých pysků rozhrňte a omyjte – v těchto místech se totiž tvoří maz, který spolu s močí a stolicí bývá příčinou opruzení či zánětu genitálu. Při nedostatečné hygieně se dokonce mohou tvořit slepení až srůsty stydkých pysků, jejich rozrušení je pro dívku stresující a bolestivé. Vždy postupujte velmi jemně a genitál omývejte tahem směrem odpředu dozadu z toho důvodu, aby se do pochvy nebo močové trubice nezanesly zbytky stolice.

Časté jsou kojenecké koliky, postiženo je až 40 % dětí. Začínají ve 2.-3. týdnu života, spontánně vymizí mezi 3.-4. měsícem. Postihují kojené i nekojené děti, častější jsou pozdě odpoledne a večer, probíhají v návaznosti na jídlo. Někdy pomohou masáže bříška (po směru hod. ručiček), cvičení s nožkami, jemné houpání, nahřátí bříška pomocí polštářku s třešňovými peckami, u kojených dětí kojení jen z jednoho prsu (není dobře kojit krátce z obou prsou – přední mléko obsahuje hodně laktózy, která kvasí ve střevě s následným zvýšením produkce plynu). Výjimečně lze použít rektální rourku. Lze také podat pár lžiček čaje proti nadýmání (fenyklový čaj – vždy kupujte čaj s označením daného věku dítěte), event. probiotika (Laktobacílky baby, BioGaia, Biopron), protipěnivé látky (např. Sab simplex, Espumisan, Lefax), fenyklový, mátový a anýzový extrakt (BabyCalm), příp. kombinace protipěnivé látky s probiotikem (Enticon). U kojených dětí by maminka měla zkusit na 2-3 dny vysadit zcela ze svého jídelníčku kravské mléko (kolika může být projevem nesnášenlivosti bílkoviny kravského mléka dítětem).

Nesnažte se urychlit psychomotorický vývoj dítěte, dítě neposazujte dokud to neumí samo, ze stejného důvodu není vhodné vodění za ručičku.

Pomůcky, které jsou podle nás zbytečné:

  • nepořizujte chodítko (aktivní ani pasivní)
  • nepořizujte dětské odstrkovadlo – pro dítě je moc široké, odráží se vnitřní hranou chodidla a nedochází ke stimulaci motoriky správným směrem, raději počkejte až bude dost zralé na klasické odrážedlo – kolo bez šlapek s ruční brzdou a výškově nastavitelnou sedačkou
  • nepořizujte dětské vysoké lehátko – miminkům se tam často líbí, vyžadují umisťování do takových lehátek, protože odtud mají dobrý přehled a je to pro ně pohodlné – bohužel lehátka nestimulují svaly správným způsobem a volný pohyb potom miminkům chybí; pokud potřebujete miminko umístit do lehátka na krmení, udělejte to jen na nezbytně nutnou dobu
  • nepořizujte jantarové korále, které mají sloužit ke zmírnění bolesti při erupci zoubků – není prokázáno, že by měly nějaký léčivý účinek, naopak je prokázáno, že mohou poškodit zdraví dětí

Pro miminko, stejně jako pro větší děti i dospělé je také důležité dodržovat zásady světelné hygieny – obecně přes den pobývat co nejvíce na denním světle a venku, večer používat teple bílé osvětlení, před spaním pouze červené světlo. Učte dítě spát v úplné tmě (nebo příp. při červeném slabém světle), pokud potřebujete v noci rozsvítit – např. pro noční kojení – používejte pouze červené světlo, které nestimuluje gangliové buňky sítnice oka a nedojde tak k porušení sekrece důležitého hormonu melatoninu. Melatonin je hormon regulující cirkadiánní rytmy, má antioxidační aktivitu a je spojován s prevencí nádorových onemocnění. Při větším zájmu o světelnou hygienu doporučujeme stránky svetelnahygiena.cz

Užitečné odkazy:

www.1000dni.cz – web o výživě, prvních příkrmech, stravě batolat
www.babyweb.cz, www.rodina.cz – weby o těhotenství, porodu, péče o dítě, rodině
www.kojeni.cz
www.medicina.cz
www.vakciny.cz – o očkování
www.alergie.cz

Za horečku považujeme tělesnou teplotu vyšší než 38°C naměřenou v podpaží nebo vyšší než 38,5 °C naměřenou v konečníku. Jedná se o fyziologickou obrannou reakci organismu, která je potřebná ke zvládnutí infekčního onemocnění. Další příčinou horečky jsou reakce na očkování, přehřátí – úpal nebo úžeh, příp. vzácnější příčiny.

Při horečce by dítě mělo mít klid na lůžku, dítěti podáme lék proti teplotě – ibuprofen (Nurofen, Brufen, Ibalgin) nebo paracetamol (Paralen, Panadol). U dětí do 3 měsíců léky s ibuprofenem nepodáváme. Vybíráme vhodné formy léků – sirupy, čípky, tablety. U malých kojenců jsou nejvhodnější paracetamolové čípky, ibuprofenové nebo paracetamolové čípky jsou také vhodnou formou u starších dětí, které zvrací. U starších kojenců podáváme sirupy, asi od 3 let (individuálně) jsou děti schopné spolknout tabletu, na trhu jsou také žvýkací tablety nebo tablety rychle rozpustné v ústech. Kyselina acetylsalicylová (Aspirin) se u dětí do 15 let až na výjimky nesmí podávat. Horečku se snažíme snížit i fyzikálními metodami – chladné obklady. Dítě s horečkou má větší spotřebu tekutin, proto musí dostatečně pít.

Jak poznat kdy s nemocným dítětem vyrazit k nám do ordinace? Lékařské vyšetření u dítěte s horečkou je nezbytné v těchto případech:

  • jakákoliv horečka u dítěte do 3 měsíců věku, u starších dětí horečka trvající déle než 3 dny
  • horečku nelze korigovat podáváním léků proti teplotě
  • není jasný důvod horečky (dítě nemá konkrétní příznaky nemoci kromě horečky – např. rýmu nebo kašel)
  • intenzivní bolest v krku, nemožnost polykání, zvýšené slinění, u malých dětí odmítání jídla a pití
  • bolest ucha, ev. výtok z ucha – je vhodné nejprve ORL vyšetření
  • výrazné bolesti břicha, opakované zvracení nebo průjem
  • silná bolest hlavy
  • ztuhlost šíje – nemožnost předklonit hlavu – jedná se o příznak zánětu mozkových blan
  • časté a bolestivé močení, ev. bolest v zádech
  • vyrážka na kůži
  • přitěžující okolnosti (apatie, ztížené dýchání, opakující se zvracení či průjem, odmítání tekutin, výrazná změna chování)
  • také přijďte kdykoliv vám vaše intuice říká, že by bylo lepší vyšetření lékařem – nikdo nezná vaše dítě lépe než vy
  • POZOR! – při horečnatém onemocnění zpočátku kontrolujte kůži dítěte hlavně na dolních končetinách – pokud se objeví drobné krevní výronky (červené až fialové skvrnité vyrážky, tzv. petechie), které nemizí po stlačení kůže dnem skleničky, mohlo by se jednat o nebezpečné invazivní meningokokové onemocnění, které zprvu probíhá stejně jako jiný respirační infekt, v tomto případě je nezbytné volat ZZS (155); z důvodu zákeřnosti tohoto onemocnění doporučujeme děti proti meningokokovým infekcím očkovat
  • pokud se objeví křeče při horečce vypadající jako epileptický záchvat, je nutné volat ZZS (155) – nejčastěji se jedná o febrilní křeče s benigním průběhem (nezanechává neurologické následky), které se mohou opakovat, ale s věkem dítěte postupně vymizí; přesto se jedná o akutní stav, který rodiče vždy vyděsí a vyžaduje okamžitou kontrolu lékařem 

Při návštěvě ordinace při horečce je výhodné přinést vzorek moči (ve zkumavce nebo ve skleničce vymyté horkou vodou). Vyšetření moči je důležité zejména u dětí s potížemi při močení a u dětí, u kterých není zvýšená teplota provázena zjevným respiračním infektem (rýma, kašel)

V současné době jsme zasaženi pandemií obezity. Bohužel po covidovém lockdownu došlo ke skokovému nárůstu nadváhy a obezity o 5 % a vidíme to i v naší ordinaci. Téměř polovina dětí projde dětstvím s nadváhou:

Zde si můžete spočítat a vyhodnotit BMI vašeho dítěte. 

Obezita je chronické civilizační onemocnění, které je od závažného stupně nevyléčitelné. Ohrožuje fyzické a duševní zdraví a snižuje produktivitu a kvalitu života. Pojďme si vyjmenovat některé důsledky obezity:

  • významně zkracuje střední délku života (o 10 až 20 let, v případě extrémní obezity o 30 až 40 let)
  • je podkladem metabolického syndromu (obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu, zvýšená hladina krevních lipidů), který zvyšuje riziko aterosklerózy a jejích přidružených komplikací – ischemické choroby srdeční, ischemické choroby dolních končetin a cévní mozkové příhody
  • obezita vede ke ztukovatění jater, dalším stupněm je poté jaterní fibróza a cirhóza a příp. nutnost transplantace jater
  • s obezitou se váže více nádorů než s kouřením (nádory jater, vaječníků, prostaty, žaludku, úst a hrdla, střeva, prsu, žlučníku, ledvin, jícnu, slinivky a dělohy)
  • obezita přispívá k rozvoji obstrukční spánkové apnoe, která vede k horší kvalitě života dítěte, celkové únavě, zhoršení prospěchu ve škole, přispívá ke zvýšení krevního tlaku a může souviset s pomočováním nebo bolestmi hlavy
  • závažně obézní děti přerostou svůj růstový potenciál, který je dán jejich genetikou – takové děti se např. nevejdou do věkem příslušných školních lavic a vypadají o 4 – 6 let starší
  • hmotnost 140 kg je kritickou hmotností, při které jedinec ztrácí schopnost sebehygieny, protože již nedohlédne a nedosáhne
  • obézní děti jsou neohrabané – nemají kardiovaskulární a motorický systém připravený na zvýšenou zátěž, to může vést k plochonoží, skolióze, vbočeným kolenou, bolestem zad – standardní školní tělovýchovné osnovy jsou pro ně nevhodné a přetěžující
  • u dívek může obezita vést k syndromu polycystických ovarií, který se projevuje hirsutismem (nadměrné ochlupení), nepravidelným menstruačním cyklem a rizikem infertility

Tuková tkáň je také největším hormonálně aktivním orgánem v těle, který produkuje řadu hormonů. Spouštěčem puberty v kritickém období mezi 7. a 9. rokem věku je 40 % tuku v organismu. Jakmile toho dítě v senzitivním období dosáhne, organismus rozbíhá pubertu. V posledních 100 letech došlo k urychlení nástupu puberty o 4 roky, u obézních dívek o další 1 – 2 roky. Z toho plynou další důsledky pro nerovnoměrný vývoj dětí:

  • rozpojení psychosociálního vývoje dětí (biologicky už je adolescent vyspělý, schopný plodit, ale sociálně není zralý)
  • obezitě také říkáme “zloděj dětství” – děti přicházejí o to nejkrásnější v lidském životě – dětství
  • puberta vystavuje děti první fyziologické depresi – to se dá zvládnout v 16 letech, ale dnešní děti jsou pocitu zklamání a selhání vystaveny ve 13, obézní děti v 11 – 12 letech

Tuková tkáň u obézních chlapců vychytává testosteron a degraduje ho na estrogeny, tudíž dochází k modifikaci puberty u obézních chlapců:

  • obézním chlapcům nerostou vousy, nehrubne jim hlas, ale rostou jim prsa

Důsledky dětské obezity na psychiku:

  • obézní děti jsou často vystaveny neúměrnému společenskému tlaku ze strany společensko-estetických norem
  • prvky anti-fat rasismu v dětském kolektivu
  • obezita otevírá dětem okno unipolární deprese
  • vytěsnění vlastní sexuality u vážně obézních dětí
  • snížené sebevědomí může vést k výběru nevhodného partnera i povolání

Léčba

Léčba dětské nadváhy je náročný a dlouhodobý proces, který vyžaduje spolupráci dítěte i jeho rodiny.

1. odlišení sekundární obezity, zhodnocení životního stylu, identifikace dalších kardiovaskulárních rizik

2. změna stravování

  • pravidelně 5-6 x denně pokrm s pestrou skladbou v obdobnou časovou dobu (i o víkendu)
  • snídaně, oběd a večeře by měly být vždy komplexní – tedy skládat se z bílkoviny, komplexního sacharidu a tuků
  • ke každému jídlu porce zeleniny nebo ovoce, a to v poměru 3:2 ve prospěch zeleniny (zelenina může být i sterilovaná nebo rozmražená)
  • bílkoviny: maso, vejce, ryby, neochucené mléčné výrobky (méně tučné), luštěniny (sója, čočka, fazole, hrách, cizrna), další zdroje (oves, quinoa, amarant, pohanka, konopná a dýňová semínka, mandle, mořské řasy, chlorella a spirulina)
  • pozor – mléčné dezerty (např. monte, pribináček) nejsou mléčné výrobky a do jídelníčku dětí nepatří
  • komplexní sacharidy: brambory, rýže, těstoviny, bulgur, quinoa, batáty, kuskus, celozrnné pečivo
  • k pití pouze vodu nebo neslazený čaj (džusy a smoothie jsou nevhodné)
  • pěst strávníka určuje velikost porce
Zdroj: www.szu.cz

sestavování jídelníčku:

  • snídaně: mléčná snídaně s celozrnnými cereáliemi + ovoce nebo celozrnný chléb s margarínem, plátkem šunky nebo sýra s nižším obsahem tuku + zelenina
  • dopolední svačina: doma připravená – ovocně-zeleninová + chléb s pomazánkou /šunka/sýr
  • oběd: ve školní jídelně – nejíme pro chuť, ale pro energetickou potřebu, ev. může dítě část oběda nechat
  • odpolední svačina: ovocně mléčná
  • večeře: domácí středomořská strava + zelenina

3. pohybová aktivita

  • individuální
  • 30 minut kontinuální pohybové aktivity 3x týdně, zejména aerobního charakteru, rychlejší procházky denně
  • rutinní pohyb – místo autem pěšky, místo eskalátorů po schodech, chodit doma vynášet koš apod.
  • motivací mohou být krokoměry měřící počet kroků – ideálně 8 000 – 10 000 kroků denně

4. spánek

  • děti 5-13 let: 9-11 hodin spánku denně
  • dospívající: 8-9 hodin spánku denně
  • spánková hygiena – 2 hodiny před usnutím vypnout modré světlo

5. screentime

  • dospívající maximálně 2 hodiny denně, menší děti max. 1 hodina denně
  • rodičovské aplikace

6. pobyt v dětských ozdravovnách nebo v lázeňských zařízeních

  • léčba zahrnuje podporu nutričními terapeuty, fyzioterapeuty, psychology i lékaři
  • trvá 4-6 týdnů a je plně hrazená ze zdravotního pojištění

7. farmakoterapie a bariatrická terapie

  • tyto přístupy se používají pokud pouhá změna životního stylu nevede k redukci hmotnosti

Jednotlivé zdravotní pojišťovny nabízejí různé preventivní programy, kdy je možné čerpat příspěvky na pohybové aktivity, na nákup permanentek, sestavení jídelníčku od nutričního terapeuta nebo na nákup sportovního vybavení. Informujte se u vaší zdravotní pojišťovny.

9 kroků ke změně životního stylu:

1. pravidelné pokrmy s pestrou skladbou 5-6x denně
2. ke každému jídlu alespoň jedna porce ovoce nebo zeleniny (tedy 5x denně)
3. vždy snídat
4. jíst u stolu, ne u televize nebo počítače
5. pochutiny a sladkosti maximálně 1x týdně
6. na pití jen vodu nebo neslazený čaj
7. pohybová aktivita 3x týdně 30 minut do zpocení, 4 km chůze denně, do všech schodů pešky
8. 7-8 hodin nerušeného spánku denně
9. omezit screentime na 1-2 hod. denně (dle věku)

KAMP pilotní projekt

  • od března 2022 probíhá projekt KArdioMetabolická Prevence na Klinice dětí a dorostu FNKV a 3. LF UK
  • 12-týdenní bezplatná komplexní podpora dětí s obezitou ve věku 12 – 19 let s alespoň jedním rodinným příslušníkem
  • dětem i rodinným příslušníkům jsou zapůjčeny fitness náramky
  • cílem je edukace o zdravém životním stylu, redukce hmotnosti a snížení komplikací obezity
  • úvodní setkání probíhá celý víkend, následuje 12 týdnů online podpory, na závěr opět prezenční setkání, následuje sledování na dětské endokrinologii FNKV
  • v případě zájmu je možné se objednat na vstupní vyšetření do obezitologické ambulance FNKV – volat úterý – čtvrtek mezi 7:00 – 9:00 na tel. 267 162 555
  • více informací o studii zde.

Materiály ke stažení:

Brožury o zdravé výživě, vzorové jídelníčky

Brožura základy výživy pro každého

Brožura COPAT o zdravém životním stylu

Kurzy hubnutí pro děti

Při cestě mimo domov je dobré si vybavit lékárničku. Co by měla obsahovat?

  • antipyretika (léky na snížení teploty a proti bolesti) – léky s ibuprofenem (Nurofen, Ibalgin, Brufen) a s paracetamolem (Panadol, Paralen) + teploměr
  • antihistaminika (léky na možnou alergii) – u malých dětí Fenistilové kapky (dávkování je 2 kapky na kg a den rozdělené do 2-3 denních dávek), u dětí nad 6 let např. Zyrtec, Zodac
  • léky proti průjmu – živočišné uhlí, Tasectan a probiotikum (např. Enterol), ev. prostředek na zavodnění organismu (např. Kulíšek)
  • léky proti zvracení a cestovatelské nevolnosti (Kinedryl)
  • prostředek na spáleniny od slunce – např. Panthenol
  • oční kapky na zánět spojivek nebo při nutnosti výplachu očí kvůli cizímu tělesu v oku (písek) – např. Ophthalmo-Septonex
  • kožní dezinfekce pro ošetření ran (dezinfekce, které nepálí jsou např. Octenisept, Betadine, Neocide, Dettol) + různé náplasti, obvaz a obinadlo
  • speciální pinzeta pro odstranění klíštěte – klíště je potřeba vyndat hned jak na něj přijdete, poté místo vydezinfikujte, pokud v ráně zůstala malá část hlavičky/kusadel, nevadí, sama odpadne
  • pro malé děti odsávačka hlenů
  • ev. repelent a přípravky pro ošetření hmyzího bodnutí (např. Fenistil gel)
  • pravidelně užívané léky 

Pokud chcete podpořit vývoj řeči u vašeho dítěte, samozřejmě je důležité si s ním povídat, číst mu pohádky, prohlížet si s ním obrázky a vyprávět si o nich. Velmi důležitý je také rozvoj hrubé a jemné motoriky a rovnováhy, protože rozvoj řeči závisí na vývoji motoriky. Přinášíme vám pár tipů na různá cvičení a hry:

Cvičení:

  • tygr – klečíme na čtyřech v kočičce, natahujeme do dálky pravou ruku a levou nohu, poté naopak
  • strom – jógová pozice stromu – cvičení rovnováhy
  • kroužky pažemi, předloktím, zápěstím
  • kroužky naopak – ruce vzpažíme, každá ruka dělá kruh na opačnou stranu
  • potkávání palce – dotkneme se špičkou palce špičky ukazováčku na obou rukách, poté se postupně dotýkáme palcem prostředníčku, prsteníčku, malíčku a postupně střídáme stále dokola; těžší varianta – na jedné ruce se palec dotýká ukazováčku, na druhé ruce se ve stejnou chvíli palec dotýká malíčku a opět postupně střídáme
  • tleskání proti sobě s kamarádem
  • palcem pravé ruky zacpeme 1 nosní dírku a zhluboka se nadechnout, poté ostatními prsty pravé ruky přehmátneme, zacpeme druhou nosní dírku a vydechneme – několikrát opakovat
  • HU – zhluboka se nadechneme, paže do pozice svícnu, ruce v pěst, poté vydechneme se zvoláním “HU” a zároveň prudce otevřeme sevřené pěsti – pomáhá odbourat stres
  • jedna ruka před sebou do vzduchu kreslí čárku, druhá kreslí kroužek, naopak 

Hry:

  • vytleskávání slabik slov
  • omezíme časově pohádky pouštěné v televizi, do 2 let věku by dítě nemělo sledovat obrazovku vůbec, později jen omezenou dobu, pokud možno se koukáme s dětmi a o pohádkách si povídáme
  • dítě zavře oči a my uděláme nějaký zvuk (cinkání lžičkou, zvuk rozevírání nůžek, pohyb tužky po papíru, trhání papíru) – dítě ho zkusí poznat
  • umísťování kolíčků na karton, poté sundavání
  • senzomotorický chodníček – lze vytvořit i z přírodních materiálů (šišky, kamínky, písek, větvičky, mech)
  • zraková paměť – umístíme na stůl několik předmětů, dítě na chvíli zavře oči, jeden předmět odstraníme – dítě hádá co zmizelo
  • pusinkový hmat – nakrájíme mrkev na kolečka, některá necháme, některá ořežeme na půlkolečka, čtverce, trojúhelníky – poté dítě zavře oči, vložíme mu nějaký tvar do úst a dítě zkouší tvar uhodnout
  • sirky – vysypeme sirky a dítě je zkouší dát do krabičky jednou rukou, popř. i krabičku zavřít
  • po stranách papíru uděláme na každý řádek vždy jeden, dva nebo i více koleček, do každé ruky si vezmeme polovinu plastového obalu od hračky z kindervajíčka – jedeme od shora dolů a vajíčkem na papír vždy ťukneme tolikrát, kolik je na řádku nakreslených koleček
  • sluchové pexeso – lze i vyrobit doma
  • ukrýt několik knoflíků do rýže (čočky, cizrny atd. – pozor – syrové fazole jsou jedovaté!) – vysypeme na tác, dítě je hledá
  • čichová paměť – se zavřenýma očima, jen po čichu poznáváme vůni různého koření (perníkové koření), česneku, cibule, květin, vody, atd.
  • pokud je na papíře několik nesourodých obrázků – zkusit je propojit do příběhu (např. obrázky z Dobble)
  • opakovat slabiky, slova, věty se zavřenýma očima – např. dítě zavře oči, rodič řekne LA-JU-KO-BA-CE, poté dítě zopakuje
  • pozná dítě dlouhou a krátkou slabiku? – rodič říká různé slabiky, pokud jsou s krátkou samohláskou, dítě sedí na bobku, pokud jsou s dlouhou samohláskou, dítě si stoupne
  • říkáme různá slova nebo věty a dítě tleskne na předem domluvenou hlásku nebo slovo
  • rozklad slov na písmena – např. co je to P-E-S?
  • dítě zkouší vymyslet rým na svoje jméno
  • slova les – pes – je to stejné?, míč – meč – je to stejné?, v čem se liší?
  • zkoušíme zmuchlat ubrousek / noviny jen nohama, poté opět narovnat 
  • aktuální informace a jak řešit konkrétní situace najdete na webu Ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz
  • aktualizovaný seznam odběrových míst pro antigenní a PCR testování v celé ČR najdete zde »
  • odběrové místo pro Rakovník: na interním příjmu (2. NP) v budově interny v Rakovnické nemocnici vždy pondělí a čtvrtek v čase 7:30 – 10:30 hodin – objednání je nutné na tel. č. 313 525 466 nebo elektronicky »
  • karanténa se z důvodu rizikového kontaktu aktuálně nenařizuje 

První pomoc u dětí

Monitor dechu monitoruje dech vašeho miminka a pokud miminko delší dobu nedýchá, spustí alarm. Předchází tak náhlému úmrtí kojence při zástavě dechu. Zástava dechu se u miminka může vyskytnout bez předchozího varování a bez rizikových faktorů, proto monitor doporučujeme pro všechny novorozence a kojence alespoň do 6 měsíců věku (lze i zapůjčit). Existují 2 základní typy monitorů – deskový se skládá z 1 nebo 2 snímacích desek, které se umístí pod matraci postýlky, a vyhodnocovací jednotky, která se zavěsí na postýlku; plenkový monitor dechu se pomocí speciálního klipu připne miminku přímo na plenku, výhodou je, že ho můžete používat i v kočárku nebo v autosedačce. Pokud si takový monitor pořídíte, nezapomínejte ho také zapínat a používat.

Sám monitor však vaše děťátko nezachrání, pouze upozorní na nebezpečnou situaci. Měli byste tedy vědět co v takové situaci dělat:

  • miminko urychleně zkontrolujte a probuďte, zjistíte-li, že v klidu dýchá, jedná se zřejmě o technickou chybu přístroje
  • pokud se jedná o apnoickou pauzu – tedy miminko na chvíli přestalo dýchat – často stačí samotný alarm, kdy se miminko uleknutím nadechne, případně stačí odstranit z miminka hračku nebo deku a miminko vzít do náruče
  • pokud se ale kojenec sám nenadechne, je bezvládný a nereaguje, je potřeba ihned zahájit resuscitaci:
    • dítě položíme na tvrdou podložku – na zem
    • dětem do 1 roku nezakláníme hlavu, pouze můžeme podložit ramínka ručníkem
    • u dětí do 1 roku zahajujeme resuscitaci 5 úvodními vdechy – obemkneme ústy pusu i nos miminka a vdechujeme obsah svých úst (zbytečně nepřefukujeme) nebo nos zacpeme a dýcháme jen do úst
    • poté střídáme srdeční masáž a vdechy v poměru 30:2 (pro laiky; pro vyškolené zdravotníky platí poměr 15:2)
    • hrudník stlačujeme dvěma prsty uprostřed hrudní kosti do hloubky 1/3 předozadní výšky hrudníku frekvencí 100 stlačení za minutu (zhruba rytmus písničky Rolničky, rolničky)
    • střídáme 30 stlačení hrudníku a 2 vdechy
    • pokud jsme sami a nemáme mobil přímo u sebe, resuscitaci provádíme zhruba 1 minutu, poté voláme ZZS (155, doporučujeme stáhnout si do mobilu aplikaci Záchranka a volat pomocí této aplikace) a pokračujeme v resuscitaci do příjezdu záchranářů
    • pokud jsme sami a máme mobil u sebe, voláme 155 na hlasitý odposlech a současně zahajujeme kardiopulmonální resuscitaci
    • pokud jsme doma ve dvou, jeden volá ZZS ihned, druhý resuscituje 

Malé děti se mohou začít dusit jídlem, malou hračkou, hleny nebo zvratky. Největší nebezpečí je u dětí do 3 (5) let. Z jídel je nejvíce nebezpečný hotdog (párek v rohlíku), ořechy, hroznové víno, třešňová rajčátka, popcorn, tvrdé nebo žvýkací bonbóny, marshmallows, žvýkačky, tvrdší syrová zelenina (mrkev, hrášek, celer, jablko atd.) – tato jídla jsou označována jako „food choking hazards“. U jídla nikdy nenecháváme děti samotné, volíme adekvátně velká sousta, učíme děti při jídle sedět a být v klidu – riziko dušení se zvyšuje při pohybu, při mluvení nebo smíchu s plnou pusou. U dětí do 3 let krájíme hroznové víno, malá rajčátka nebo bobuloviny napůl, rozrušujeme strukturu velkých luštěnin, ořechů i semen, popcorn ani bonbony a žvýkačky dětem do 3 let nepodávejte vůbec. Párky a další uzeniny pro děti nejsou vhodné vůbec, ale když už musíte dětem tuto svačinu nabídnout, párek a rohlík zvlášť, párek NEkrájíme (dítě ho samo rozkouše) a rohlík nakrájíme na menší kousky. Do kočárku nepatří velké kusy pečiva (rohlík na žužlačku) – v dýchacích cestách se takový rohlík změní v lepidlo, které se z dětí i pomocí správně vedených vypuzovacích manévrů špatně dostává.

První pomoc u dušení cizím tělesem:

  • velice účinné jsou vypuzovací manévry – dítě do 1 roku si položíme bříškem na naše předloktí (nebo stehno) hlavičkou dolů, obličejem k zemi, prstem mu pootevřeme ústa a několikrát udeříme dítě mezi lopatky směrem vpřed
  • dítě nad 1 rok vyzveme ke kašli, dítě si ohneme přes koleno a několikrát udeříme mezi lopatky směrem vpřed – ve směru pohybu uvízlého tělesa
  • u dětí nad 1 rok i u dospělých (kromě těhotných) používáme kromě úderů mezi lopatky také Heimlichův manévr – postavíme se za postiženého, pažemi obejmeme jeho nadbřišek, zatneme jednu pěst, položíme ji pod nejspodnější část hrudní kosti postiženého, přes pěst položíme druhou ruku a silně a prudce stlačíme nadbřišek směrem k sobě a nahoru, opakujeme alespoň 5x, údery mezi lopatky a Heimlichův manévr střídáme
  • pokud má dítě úplně obturované dýchací cesty, máme na vypuzovací manévry zhruba 1 minutu času než upadne do bezvědomí – proto není dobré podávat dětem jídlo v autě, kde jsou přivázané k autosedačce (na zvážení je i poutání do jídelních židliček a lehátek) – spoustu drahocenného času vyplýtváme na vyproštění dítěte a umístění do správné polohy
  • pokud nezafungují vypuzovací manévry a dítě ztratí vědomí, následuje neodkladná kardiopulmonální resuscitace – u dětí zahájená 5 úvodními vdechy, poté střídání stlačování hrudníku a prodýchávání v poměru 30:2 – pokud jsme sami a nemáme mobil přímo u sebe, provádíme 1 minutu, poté voláme ZZS (155, nejlépe pomocí aplikace Záchranka), v případě 2 zachránců nebo pokud máme mobil přímo u sebe voláme samozřejmě ihned (na hlasitý odposlech) – podrobně v článku o bezvědomí 
  • po nalezení dítěte nebo dospělého člověka v bezvědomí se nejprve ujistěte, že vám nehrozí nějaké nebezpečí – zraněný zachránce nikomu nepomůže
  • zkontrolujte zda dítě reaguje – oslovte, zatřeste s ním, štípněte
  • pokud dítě nereaguje, potřebuje vaši pomoc – pokud se mu nezvedá hrudník nebo dýchá nepravidelně (lapavě), zahajte kardiopulmonální resuscitaci (KPR)
  • u dětí je příčinou bezvědomí nejčastěji zástava dechu (dušení cizím předmětem, tonutí apod.), proto zahajujeme resuscitaci prodýcháváním postiženého – u dětí neplatí, že při KPR nemusíme dýchat!!, ze stejného důvodu pokud jsme sami a nemáme mobil přímo u sebe, nejprve 1 minutu provádíme KPR, poté voláme ZZS (155, nejlépe přes aplikaci Záchranka) a pokračujeme v resuscitaci; pokud je zachránců více nebo pokud jsme sami, ale máme mobil přímo u sebe, voláme samozřejmě ihned (na hlasitý odposlech)
  • u dospělého je nejčastější příčina bezvědomí kardiální a takový člověk potřebuje (v případě defibrilovatelného rytmu) co nejrychleji výboj z defibrilátoru, proto nejprve voláme ZZS, poté zahajujeme KPR (při větším počtu zachránců samozřejmě zároveň voláme a zahajujeme KPR) 

KPR:

  • postiženého položíme na záda na tvrdou podložku (ne na postel) a zprůchodníme dýchací cesty – stačí zaklonit hlavu tlakem na čelo a přizvednutím brady (nevyndaváme zapadlý jazyk, dýchací cesty se uvolní zakloněním hlavy) – tento záklon udržujeme po celou dobu resuscitace, u dětí do 1 roku hlavu nezakláníme, můžeme pouze ručníkem podložit ramínka
  • u dětí zahajujeme resuscitaci 5 úvodními vdechy – do 1 roku věku dítěte většinou obemkneme ústy pusu i nos miminka a vdechujeme obsah svých úst (zbytečně nepřefukujeme), u větších dětí nos zacpeme a dýcháme jen do úst
  • poté střídáme srdeční masáž a vdechy v poměru 30:2 (pro laiky; pro vyškolené zdravotníky platí poměr 15:2)
  • hrudník stlačujeme u dětí do 1 roku dvěma prsty uprostřed hrudní kosti do hloubky 1/3 předozadní výšky hrudníku, u starších dětí stlačujeme hrudník uprostřed hrudní kosti jednou dlaní rukou propnutou v lokti (nebo u téměř dospělých oběma dlaněmi propnutýma rukama celou vahou těla) do 1/3 výšky hrudníku, stlačujeme frekvencí 100 stlačení za minutu (zhruba rytmus písničky Rolničky, rolničky)
  • střídáme 30 stlačení hrudníku a 2 vdechy do příjezdu záchranářů
  • u dospělého tedy nejprve voláme ZZS, poté zahájíme KPR 30 stlačeními hrudi (oběma dlaněmi, ruce propnuté v loktech, celou vahou těla stlačujeme uprostřed hrudníku do 1/3 výšky hrudníku) – frekvence 100 stlačení za minutu, následují 2 vdechy, přičemž srdeční masáž přerušujeme jen na nezbytně nutnou dobu, chybou není ani stlačování hrudníku frekvencí 100x za minutu bez prodýchávání (ale pouze u dospělých), opakujeme do příjezdu ZZS nebo do vyčerpání svých sil
  • do laické KPR u dětí i u dospělých patří i použití automatického externího defibrilátoru (AED) – bývá umístěn v místech s vyšší koncentrací lidí – letiště, nádraží, nákupní centra, divadla, hotely, velké firmy
  • AED laika navádí hlasitými mluvenými pokyny, je to přístroj schopný rozlišit mezi defibrilovatelným a nedefibrilovatelným srdečním rytmem a případně podat elektrický výboj a ukončit maligní srdeční arytmii 

Laryngitida je akutní zánět hrtanu vyvolaný virovou infekcí. Hlavním příznakem je suchý štěkavý kokrhavý kašel, chrapot a ztráta hlasu. Záchvat laryngitidy nejčastěji přichází nad ránem nebo v noci z plného zdraví a u malých dětí bývá dramatický – dítě se v důsledku otoku hrtanu může začít dusit.

Jak dítěti pomoci:

  • dítě je v dechové tísni, pláče – nejdůležitější je dítě uklidnit (a uklidnit také sebe)
  • vystavit dýchací cesty chladu – v zimě zabalit do deky a sednou k otevřenému oknu, v létě otevřít mrazák – prioritou je však uklidnit dítě – řvoucímu dítěti se v mrazáku neuleví
  • pokud si nevíte rady nebo se stav dítěte zhoršuje či nezlepšuje, vždy volejte ZZS (155)
  • pokud se u dítěte záchvaty laryngitidy opakují, je dobré být připraven a mít doma kortikoidy, které zmírňují otok dýchacích cest (rádi vám je domů předepíšeme) – v této indikaci se upřednostňuje kortikoid dexamethazon – na pohotovosti obvykle v injekční formě, doma nejlépe využijete Fortecortin tablety (v 1 tabletě jsou 4 mg, doporučená dávka je 0,5 mg/kg dítěte, nejvíce však 2-3 tablety), někdy se podávají i Rectodelt čípky s obsahem kortikoidu prednisonu (obvykle stačí podání ½ čípku rektálně), jejich výhodou je snadnost podání, účinek je ale výrazně pomalejší než u Fortecortinu 

Popáleniny patří k nejtěžším úrazům dětského věku. Vznikají působením tepla (opaření horkou vodou, hoření, kontakt s horkým povrchem), elektrickým proudem nebo chemikáliemi.

U dětí kolem jednoho roku jsou časté a nebezpečné kontaktní popáleniny, způsobené dotekem s horkou plochou – nejčastěji to jsou kamna, krby, plotny, grily, žehličky na prádlo i na vlasy, kovové prvky na slunci (kovové klouzačky, kovové poklopy a kanály), dlažba na slunci a podobně. Postižené bývají především dlaně rukou, příp. plosky nohou.

U dětí do tří let jednoznačně dominuje opaření, především vodou, čajem, kávou nebo polévkou – pozor na ubrusy – měly by být vždy zajištěné sponami. Opaření je časté také při koupání – pozor na pákové baterie – taková baterie by neměla být ve vaně, ve které se děti koupou a pokud tomu tak je, je nutné být po celou dobu koupání u dítěte a dávat pozor. Při hře se velice snadno dítě opře o baterii zády a na vařící vodu zareaguje tělo až v momentě, kdy už vznikají vážné změny na kůži. K opaření může dojít i na zahradě – voda z hadice, která ležela na slunci může být velmi horká. Právě opaření je podle dlouhodobých statistik nejčastějším druhem popáleninového úrazu u dětí. Postižený bývá především obličej, hrudník a ruce, popálené plochy jsou velké, protože dítě se po hrncích a konvičkách natahuje vzhůru a horká tekutina po něm steče.

Pozor také na spáleniny od sluníčka – děti do 1 roku věku na přímé slunce nepatří, ani když je chráníme opalovacím krémem a i ve stínu by měla jejich kůže být chráněna vhodným oděvem, včetně kloboučků s širokou krempou. Do 6 měsíců věku je opalovací krém zcela nevhodný, u dětí do 1 roku se mu snažíme vyhnout a děti slunci nevystavovat. U větších dětí při pobytu venku (i ve stínu) používáme UV krém. Na kůži aplikujte krém v dostatečném množství, vybírejte vždy kvalitní, určený dětem a schválený dermatology, s filtry, které chrání před UVB i UVA zářením, SPF ideálně 50+. Krém by měl být aplikován opakovaně za 2-3 hodiny nebo ihned po koupání. I přes ochranu UV krémem by kůže dětí neměla být vystavena polednímu slunci, samozřejmostí je pokrývka hlavy při pobytu na slunci, s výhodou je UV oblečení, používané hlavně při pobytu u vody – po koupání domazáváme jen kůži nechráněnou oděvem.

Děti předškolního věku na sebe často strhnou spolu s ubrusem hrnky nebo talíře s horkým obsahem, padají do nádob s horkou tekutinou, strkají prsty do elektrických zásuvek, popálí se o horká kamna, sporák – s malými dětmi je lepší vařit na zadních plotýnkách a dávat velký pozor hlavně u společného vaření, kdy dítě stojí na učící věži.

U dětí ve věku mezi 5 a 15 lety ubývá opaření a přibývá popálenin od hořícího oděvu, například při hrách se zápalkami či hořlavinami. Typické jsou pro tento věk i úrazy elektrickým proudem vysokého napětí v důsledku šplhání na sloupy elektrického napětí nebo na střechy železničních vagonů.

Čím je poškození kůže hlubší, tím je popálenina závažnější.

Včasná první pomoc při popáleninovém úrazu může zabránit zvyšování stupně popálení nebo zvětšování postižené tělesné plochy:

  • Zamezte dalšímu působení zdroje popálení nebo opaření, to znamená uhaste a sejměte hořící nebo horkou tekutinou prosáklý oděv (pozor – přiškvařený oděv neodstraňujte – mohli byste ho svléknout i s kůží). Při hoření oděvu hořící osobu povalte a koulejte po zemi (utíkání a máchání rukama jen podněcuje oheň), případně jednorázově polijte vodou. Vzdalte oběti z dosahu plamene a kouře – jsou ohroženy i dýchací cesty. V případě poranění elektrickým proudem je třeba s maximální opatrností nevodivým předmětem přerušit kontakt zraněného se zdrojem proudu.
  • Sejměte prstýnky, řetízky, náušnice, hodinky a jiné.
  • Chlaďte plochy menšího rozsahu vodou, nejlépe o teplotě 8 °C. Stačí tekoucí voda z kohoutku. Chladíme co nejdelší dobu, zabrání se tak prohloubení popálené plochy. Popáleniny většího rozsahu chlaďte jen krátkodobě a jednorázově, nikdy nechlaďte velké plochy celoplošně, nebalte postiženého do mokrých přikrývek, hrozí riziko podchlazení a prohloubení popáleninového šoku (celková chlazená plocha nemá přesahovat 5% tělesného povrchu). Nepřikládejte kostky ledu, můžou způsobit prohloubení popáleniny. Na postiženou plochu nedávejte žádné masti, krémy a zásypy.
  • Puchýře doma nikdy nepropichujte – poraněná plocha je poté pod velkým rizikem vstupu infekce.
  • Ochlazené popálené plochy překryjte sterilním krytím.
  • Zavolejte ZZS (155), při menším rozsahu dopravte postiženého do nemocnice vlastním vozem. 

Při velkém krvácení je přímo ohrožen život dítěte. Není třeba rozlišit, zda se jedná o tepenné nebo žilní krvácení, je třeba pomoci rychle:

  • Raněného položte a ránu ihned stlačte, v nouzi i holou rukou – pozor, přímý kontakt s krví je vždy rizikem přenosu infekčních chorob, pokud postiženého neznáte a pokud je to možné, použijte gumové rukavice.
  • Pokud je to možné, zvedněte krvácející místo nad úroveň srdce.
  • Přivolejte záchrannou službu (155, aplikace Záchranka).
  • Do příjezdu pomoci držte ránu stlačenou, nejlépe pomocí kusu látky (co nejčistší).
  • Můžete také ránu obvázat pomocí tlakového obvazu (přímo na ránu přiložíme jednu smotanou ruličku obinadla a pomocí druhého obinadla ji pevně přivážeme, pokud obvaz prosakuje, přidáme další ruličku, kterou opět pevně přivážeme).
  • Pokud je v ráně zabodnutý předmět (střep, nůž), nikdy ho nevytahujte – předmět působí jako zátka a po vytažení začne rána krvácet ještě rychleji. Tlačte na ránu a připravte okolo předmětu krytí tak, aby se co nejméně v ráně pohyboval.