Pro těhotné maminky – Pediatrie Rakovník

Pro těhotné maminky

V současnosti přijímáme do péče pouze novorozence do naplnění kapacity ordinace – to znamená, že se u nás musí nahlásit již těhotná maminka s dostatečným předstihem před termínem porodu. Při nahlášení po vás budeme chtít vaše jméno, adresu a telefonní číslo. Pokud budete poté potřebovat razítko do těhotenské průkazky, můžete se pro něj zastavit v ordinaci kdykoliv v ordinačních hodinách. Ihned po propuštění s miminkem z porodnice nám zavolejte a domluvíme první návštěvu u nás v ordinaci.

Všem ženám je v každém jejich těhotenství doporučeno očkování proti černému kašli, proti chřipce, covidu-19 a RS virům. Provedené studie neprokazují nežádoucí účinky těchto vakcín na plod nebo na těhotnou ženu. Očkování proti covidu-19 je hrazeno standardně z veřejného zdravotního pojištění. Na ostatní očkování, která se z veřejného zdravotního pojištění nehradí, mohou pacienti čerpat příspěvky od zdravotních pojišťoven. Očkování provádí praktický lékař nebo očkovací centra (např. očkovací centra Avenier), případně po domluvě lze těhotnou maminku naočkovat i u nás v ordinaci.

Očkování těhotných proti černému kašli

Očkování proti černému kašli se doporučuje provést nejlépe mezi 28. – 32. (hraničně až 36.) týdnem těhotenství jednou dávkou kombinované trojvakcíny proti záškrtu, tetanu a černému kašli (Adacel nebo Boostrix), případně čtyřkombinantní vakcínou proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské přenosné obrně (Adacel Polio nebo Boostrix Polio). V současné době je dostupná vakcína Adacel Polio. Očkování v tomto období zajistí přenos vysokých hladin protilátek na plod přes pupečníkovou krev (transplacentárně). Tím se zvyšuje ochrana narozených dětí, než jsou samy preventivně očkovány (od 9. týdne věku). Právě malí kojenci jsou nejohroženější skupinou pro vznik závažných komplikací černého kašle včetně ohrožení na životě. Protože protilátky poměrně brzy vyprchají, očkování se ženám doporučuje v každém těhotenství. Zde je leták na podporu očkování těhotných proti pertussi na webu SZÚ. Očkování těhotných je ve světě normální a je běžným standardem a rutinou:

Proočkovanost těhotných žen proti černému kašli ve světě:

USA: 50-70%Německo: 40%
Velká Británie: 60-70%Kanada: 45%
Argentina: 70%Španělsko: více než 80%
Austrálie: 83%Jižní Korea: 67%
Belgie: 70%Nový Zéland: 44%
Kostarika: 81%Irsko: 6,4%
Švýcarsko: 50%ČR: 1,6%
zdroj: nepublikovaná data z projektu PERTINENT, Amirthalingam ESPID 2007, Howe VACCINE 2020, Baissas BMC PH 2021, Razzaghi MMWR 2020, Chaewon 2020, Laenen 2015

Přeočkování proti černému kašli se také doporučuje všem blízkým kontaktům, kteří pečují o malé kojence: rodiče, prarodiče a další příbuzní, kteří přijdou do styku s dítětem do 1 roku věku – říkáme tomu cocoon strategie.

Očkování těhotných proti chřipce

Těhotným ženám (a ženám plánujícím těhotenství) také doporučujeme před začátkem chřipkové sezóny (tedy říjen – listopad) očkování proti chřipce – jednou dávkou vakcíny Influvac Tetra nebo Vaxigrip Tetra. Vakcinace gravidních žen proti chřipce podstatně snižuje riziko chřipky pro ně samotné i pro kojence. U těhotných žen je pravděpodobnost závažného průběhu chřipky vyšší, svou roli v tom zřejmě hrají změny imunitních, srdečních a plicních funkcí během těhotenství. Ochrana kojence v prvních 6 měsících života je také velmi významná, protože v tomto věku je riziko komplikací vysoké. Dítě v prvních 6 měsících nemůže získat přímou ochranu vlastní vakcinací, pro tento věk totiž nejsou chřipkové vakcíny registrované. Zde je k pročtení leták na webu SZÚ.

Proočkovanost těhotných žen proti chřipce ve světě:

USA: 61%
Velká Británie: 44%
Španělsko: 50%
Francie: 7%
Nový Zéland: 31%
Portugalsko: 69,2%
ČR: 1,5%

Očkování těhotných proti covidu-19

Také v případě covidu platí, že těhotné ženy mají oproti ostatním ženám stejného věku zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění, včetně úmrtí. Covid rovněž zvyšuje riziko předčasného porodu a poporodních komplikací. Naproti tomu z dostupných dat nejsou známa žádná specifická rizika spojená s očkováním proti covidu v těhotenství, ani pro těhotnou ženu, ani pro její plod. Těhotné ženě poskytuje vakcinace ochranu před onemocněním a snižuje riziko komplikací v graviditě. Dítěti poskytuje ochranu až do prvních měsíců po porodu. Proto se očkování doporučuje všem těhotným ženám. Očkuje se vakcínou Comirnaty a očkovat se lze v kterémkoli stadiu gravidity. Přihlíží se k úrovni komunitního šíření viru a k přítomnosti dalších rizikových faktorů. Pro maximalizaci transplacentárního přenosu protilátek a poskytnutí dostatečné séroprotekce v raném kojeneckém věku je ideální očkovat mezi 27. a 31. gestačním týdnem.

Očkování těhotných proti RS virům

V posledních letech došlo k významnému nárůstu infekcí RS viry ve všech věkových kategoriích. Viróza se projevuje příznaky různé závažnosti, od nastydnutí po respirační selhání a může být komplikována přidruženou bakteriální infekcí. Nejvíce hospitalizací v důsledku infekce RS viry se vyskytuje právě ve skupině novorozenců. Dítě je ohroženo zejména v prvních třech měsících života, kdy ještě není a nemůže být očkováno. Očkování v těhotenství je proto doporučováno jako spolehlivý způsob, jak může matka své novorozené dítě před vážným průběhem onemocnění chránit. Očkování se provádí jednou dávkou vakcíny Abrysvo nejlépe mezi 32. – 36. gestačním týdnem.