Péče o kojence

Na první vycházku s miminkem v letních měsících můžete od cca 5. – 7. dne věku (záleží na zralosti a hmotnosti dítěte). Procházku si naplánujte v dopoledních nebo odpoledních hodinách, v době kolem oběda slunce nejvíce pálí a miminko se může v kočárku přehřívat. Pozor také na stínění miminka v kočárku před sluníčkem – pokud přes boudičku přehodíte plenu, stoupne teplota uvnitř kočárku jako ve skleníku, používejte raději slunečník nebo sluneční clonu, které nebrání proudění vzduchu do korbičky. Kůži miminka minimálně do 1 roku věku nevystavujte slunci. Do 6 měsíců věku není vhodné mazat miminko opalovacím krémem – kůže je příliš jemná a povrch kůže je u miminka poměrově větší než u dospělého, proto dochází ve větší míře ke vstřebávání škodlivin přes kůži. Vycházky v zimě jsou možné od cca 7. – 10. dne věku. Vycházku vynechte, je-li venkovní teplota nižší než -6°C, je-li silný déšť či silný vítr. Miminko oblékáme dle jednoduché pomůcky „oblékneme o jednu vrstvu oblečení víc než máme sami“. Známkou přehřátí miminka jsou potničky, známkou prochlazení neklid, pláč, chladné ruce a nos, dalším příznakem může být i škytavka (stejně jako po překrmení miminka).

Pupeční pahýl novorozence je důležité udržovat v suchu a čistotě, aby se nezanítil. Pahýl ošetřujte 60% lihem (zakoupeným v lékárně) pomocí vatové štětičky nebo vatového tampónu. Vhodné je používat plenky s výřezem pro pupík, aby se pahýl zbytečně nemačkal a nedráždil. Trvá přibližně 2 týdny než pahýl zaschne a odpadne a zůstane pupeční jizvička – pupík.

Nejideálnější stravou pro miminko je mateřské mléko. Optimální je výlučné kojení do 6 měsíců věku, poté pokračování v kojení (spolu s odpovídající komplementární výživou – příkrmy) dle potřeb dítěte do 2 let i déle. Matka by při správné technice kojení měla kojit bez omezování délky a frekvence. Zdravé a podle potřeby kojené dítě nepotřebuje po dobu výlučného kojení žádné další tekutiny, potraviny, potravinové doplňky ani jiné mléko navíc, s výjimkou vitaminu D a lékařsky indikovaných případů. Není vhodné používat láhve ani dudlíky (pokud už používáte dudlík, vhodnější je ortodontický tvar dudlíku s plochou savičkou). Pokud maminka z nějakého důvodu kojit nemůže, nahrazujeme kojení umělým kojeneckým mlékem. Více na www.mamila.sk/cz a www.kojeni.cz

S příkrmy začínáme u dětí na umělé kojenecké formuli od 4. měsíce věku, u kojených dětí je možné začít až v 6 měsících. Začínat byste měli zeleninou, postupně přidávejte maso, nejlépe to s vysokým obsahem železa (nejvhodnější je maso v tomto pořadí: libové hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, králičí, libové vepřové, jehněčí), a také ryby. Doporučuje se 1x týdně nahradit maso vaječným žloutkem. Neoddalujte ani kontakt s lepkem ve formě obilnin (měl by být zařazen v době imunologického okna – 4. – 7. měsíc věku dítěte). Pestrost stravy doplňujte pravidelnými dávkami různého ovoce. Doporučuje se také neodkládat ani potenciálně alergenní potraviny (např. rajče, celer, jahody). Nové druhy potravin zavádějte do stravy dítěte postupně. Zařaďte vždy jeden druh a počkejte 2-3 dny, zda se neprojeví příznaky potravinové alergie (např. kopřivka). Jestliže ne, přidejte další potravinu. Příkrmy minimálně do 1 roku věku nedoslazujte, nedosolujte ani nepoužívejte koření. Snažte se omezit konzumaci jednoduchých cukrů (sladkostí – pacholíčky, tvaroháčky, slazené přesnídávky, sušenky, čokolády, sladké pečivo apod.) a vybírejte potraviny s vhodnou skladbou tuků, s převahou rostlinných olejů. Do 2 let věku nepodávejte dítěti nízkotučné potraviny. Vhodné nápoje kromě mléka jsou voda, ev. kojenecký čaj, nepodávejte dětem slazené nápoje. Více o správné výživě v těhotenství, stravě kojící matky a stravě kojenců a batolat na www.1000dni.cz.

Manipulace s novorozencem a malým kojencem: důležitá je šetrná manipulace. Zásadní je při nošení podpírat miminku hlavičku a páteř udržovat ve tvaru písmene C – aby miminko nezaklánělo hlavičku dozadu. Už od narození miminko několikrát za den pokládáme do polohy na bříšku (např. při každém přebalení), ale pouze za vašeho přímého dohledu. V poloze na bříšku také dbáme na střídání stran, kam je otočená hlavička. Při neklidu dítěte není vhodné natřásání, ale naopak pomalé zklidnění. Polohu v polosedu (autosedačka, různá lehátka pro miminka) zkrátíme na co nejkratší dobu (např. pouze na jízdu autem, při jízdě autem je jiná poloha než v autosedačce vhodné pro novorozence vyloučená). Ze stejného důvodu nedoporučujeme koupací kyblíky. Lehátko pro miminko používáme při krmení příkrmy (od 4. – 6. měsíce) pouze po dobu jídla. Jinak kojence přes den k žádnému lehátku neuvazujeme, je lepší mu nechat volný pohyb, při kterém nejlépe podporujete vývoj motoriky svého dítěte. Plno dalších informací ohledně manipulace s miminkem naleznete na www.evakiedronova.cz.

Miminko ukládejte do postýlky po odříhnutí, doporučená poloha je na zádech bez polštářku pod hlavičkou, nikdy nenecháváme miminko spát na bříšku. Spaní v poloze na bříšku spolu s kouřením v domácnosti je dávána do souvislosti s náhlým úmrtím kojenců. Opět střídáme natočení hlavičky doleva a doprava, jako prevence predilekce hlavičky na jednu stranu. Je vhodné, aby v postýlce kromě miminka a zavinovačky, ve které je zabalené (nebo spacího pytlíku), nebylo nic dalšího (odstraňte všechny plyšáčky, polštářky, měkké mantinely, volné deky, přikrývky apod.). Všem rodičům doporučujeme pořídit (nebo zapůjčit) hlídací podložku pod matraci monitorující dechovou aktivitu miminka, stojí okolo 3000 Kč (Nanny, Babysense), monitor se dá zapůjčit i v rakovnické porodnici.

Minimálně během prvních 12-18 měsíců života je nutné dodávat vitamin D (nejlépe Vigantol) – dávejte 1 kapku 1x denně. V dalším období života doporučujeme dodávat vitamin D vždy v zimních měsících.

Od prořezání prvních zoubků (ihned jak se prořízne první malá část zoubku) je nutné čistit zoubky zubním kartáčkem s malou, hustě osázenou hlavičkou nebo jednosvazkovým kartáčkem. Nepoužívejte k čištění tzv. prsťáček, otírání plenou, vatové tyčinky apod. Čistěte ráno a večer (nejlépe po posledním večerním jídle / mléku), ideálně i před delším odpoledním spánkem. Zoubky čistíme ze všech stran malými krouživými pohyby, hlavně v linii zubu těsně u dásně. Zubní pastu můžete používat od prvního čištění (vždy vybírejte pastu vhodnou pro daný věk dítěte – dětské pasty by měly obsahovat do 1000 ppm fluoridových iontů, také můžete sáhnout po pastách s hydroxyapatitem, „tekutým vápníkem“ nebo kalcium glycerolfosfátem, info o složení a koncentraci najdete na obalu), kartáček pastou jen umažte (cca zrnko rýže). Ale můžete zoubky čistit také bez pasty. V noci nepodávejte slazené nápoje. Mateřské mléko nemá tolik kazutvorný potenciál jako sladké šťávy nebo umělé mléko. Pokud chcete u většího dítěte kojení v noci omezit, nepřecházejte na umělé mléko – je to zbytečný příjem cukru v noci, kdy se zuby kazí kvůli snížené tvorbě slin snadněji, alternativou je voda. První návštěvu zubaře plánujte kolem 1. roku.

K mytí miminka postačí voda, zvláčňující mycí prostředky používáme na znečištěná místa pod plenkou. Je-li pokožka podrážděná, vykoupejte pouze v čisté vodě bez použití mycích prostředků. Teplota vody by měla odpovídat teplotě lidského těla, tedy kolem 37°C, postupně můžete vodu dávat chladnější a miminko otužovat. Do vany miminku (ani většímu dítěti) nedávejte gumové pískací hračky, ve kterých zůstává voda a rády se zde tvoří plísně. Novorozence není vhodné koupat v koupacím kyblíku – jde o zbytečné předčasné posazování.

Chlapcům již od narození můžete začít jemně uvolňovat předkožku, předkožka je většinou jen slepená. Je potřeba jemného tahu, neužívejte velké síly, předkožku můžete poranit.

U dívek je od narození důležité řádné mytí genitálu, okraje stydkých pysků rozhrňte a omyjte – v těchto místech se totiž tvoří maz, který spolu s močí a stolicí bývá příčinou opruzení či zánětu genitálu. Při nedostatečné hygieně se dokonce mohou tvořit slepení až srůsty stydkých pysků, jejich rozrušení je pro dívku stresující a bolestivé. Vždy postupujte velmi jemně a genitál omývejte tahem směrem odpředu dozadu z toho důvodu, aby se do pochvy nebo močové trubice nezanesly zbytky stolice.

Časté jsou kojenecké koliky, postiženo je až 40 % dětí. Začínají ve 2.-3. týdnu života, spontánně vymizí mezi 3.-4. měsícem. Postihují kojené i nekojené děti, častější jsou pozdě odpoledne a večer, probíhají v návaznosti na jídlo. Někdy pomohou masáže bříška (po směru hod. ručiček), cvičení s nožkami, jemné houpání, nahřátí bříška pomocí polštářku s třešňovými peckami, u kojených dětí kojení jen z jednoho prsu (není dobře kojit krátce z obou prsou – přední mléko obsahuje hodně laktózy, která kvasí ve střevě s následným zvýšením produkce plynu). Výjimečně lze použít rektální rourku. Lze také podat pár lžiček čaje proti nadýmání (fenyklový čaj – vždy kupujte čaj s označením daného věku dítěte), event. probiotika (Laktobacílky baby, BioGaia, Biopron), protipěnivé látky (např. Sab simplex, Espumisan, Lefax), fenyklový, mátový a anýzový extrakt (BabyCalm), příp. kombinace protipěnivé látky s probiotikem (Enticon). U kojených dětí by maminka měla zkusit na 2-3 dny vysadit zcela ze svého jídelníčku kravské mléko (kolika může být projevem nesnášenlivosti bílkoviny kravského mléka dítětem).

Nesnažte se urychlit psychomotorický vývoj dítěte, dítě neposazujte dokud to neumí samo, ze stejného důvodu není vhodné vodění za ručičku.

Pomůcky, které jsou podle nás zbytečné:

  • nepořizujte chodítko (aktivní ani pasivní)
  • nepořizujte dětské odstrkovadlo – pro dítě je moc široké, odráží se vnitřní hranou chodidla a nedochází ke stimulaci motoriky správným směrem, raději počkejte až bude dost zralé na klasické odrážedlo – kolo bez šlapek s ruční brzdou a výškově nastavitelnou sedačkou
  • nepořizujte dětské vysoké lehátko – miminkům se tam často líbí, vyžadují umisťování do takových lehátek, protože odtud mají dobrý přehled a je to pro ně pohodlné – bohužel lehátka nestimulují svaly správným způsobem a volný pohyb potom miminkům chybí; pokud potřebujete miminko umístit do lehátka na krmení, udělejte to jen na nezbytně nutnou dobu
  • nepořizujte jantarové korále, které mají sloužit ke zmírnění bolesti při erupci zoubků – není prokázáno, že by měly nějaký léčivý účinek, naopak je prokázáno, že mohou poškodit zdraví dětí

Pro miminko, stejně jako pro větší děti i dospělé je také důležité dodržovat zásady světelné hygieny – obecně přes den pobývat co nejvíce na denním světle a venku, večer používat teple bílé osvětlení, před spaním pouze červené světlo. Učte dítě spát v úplné tmě (nebo příp. při červeném slabém světle), pokud potřebujete v noci rozsvítit – např. pro noční kojení – používejte pouze červené světlo, které nestimuluje gangliové buňky sítnice oka a nedojde tak k porušení sekrece důležitého hormonu melatoninu. Melatonin je hormon regulující cirkadiánní rytmy, má antioxidační aktivitu a je spojován s prevencí nádorových onemocnění. Při větším zájmu o světelnou hygienu doporučujeme stránky svetelnahygiena.cz

Užitečné odkazy:

www.1000dni.cz – web o výživě, prvních příkrmech, stravě batolat
www.babyweb.cz, www.rodina.cz – weby o těhotenství, porodu, péče o dítě, rodině
www.kojeni.cz
www.medicina.cz
www.vakciny.cz – o očkování
www.alergie.cz